Cloverfield

cloverfield-poster-thumb1.jpg        

             J.J. Abrams je vo filmovom svete veľmi známe meno. Mnohí ho považujú za akýsi ubertalent, zázrak novodobej filmografie. Podpísal sa produkčne, režisérsky alebo scenáristicky pod celú radu významných projektov, či už filmových (Armageddon, Mission:Impossible III), alebo seriálových (Alias, Lost) a v poslednom čase celkom naberá obrátky a púšťa sa do veľmi sľubných projektov. Za zmienku stojí hlavne plánované vzkriesenie sci-fi legendy Star Trek, do ktorej vďaka svojej dobrej povesti navábil skupinu známych hercov vrátane Leonarda Nimoya (Spocka z pôvodnej Star Trek série), ktorej sa podľa všetkého dočkáme 26.12 tohto roku – toto je dátum premiéry v UK, ako poznám slovenských distribútorov, u nás to bude asi tak s 3-4 mesačným oneskorením. Star Trek je od nás ešte ale veľmi ďaleko, takže venovať sa budem filmu Cloverfield, v ktorom mal Abrams na starosti produkciu a ktorý je momentálne premietaný v kinách skoro po celom svete (až na Slovensko, Turecko a Japonsko – podľa IMDB).

             Cloverfield bol dlho utajovaným a nepomenovaným projektom. Trailer sa prvýkrat začal premietať pred filmom Transformers a bol označený logom produkčnej spoločnosti Bad Robot, ktorá patrí Abramsovi. Názov filmu divákom prezradený zo začiatku nebol, trailer končil iba dátumom 01.18.08 a veľmi veľa toho z pripravovaného snímku neukázal. Nasledovali kadejaké konšpiračné teórie, najdôležitejším faktom však zostávalo to, že v tom mal prsty samotný Abrams a on samotný o ňom veľa neprezradil ani v niekoľkých rozhovoroch, v ktorých len spomenul, že to bude niečo na spôsob Japonskej Godzilly. Premiéry filmu s produkčnými nákladmi asi 30 miliónov dolárov sa teda filmový svet konečne dočkal a ja sa budem snažiť stručne ho opísať a ohodnotiť.

             Ešte pred vstupom do kinosály a pri kúpe lístkov sa divák zarazí nad množstvom upozornení o nevhodnosti filmu pre istú skupinu ľudí, ktorí majú problémy s mihotavými scénami a zábermi so stroboskopickým blikaním (mali by doložiť upozornenie pre tých s extra citlivým sluchom, ale k tomu sa vrátim neskôr). A prečo to tak je? Pretože Cloverfield je svojím spôsobom novinka na filmovom plátne, akási nová krv v kinematografii. Iste mnohí z vás videli projekt Blair Witch, ktorý sa vďaka svojej zvláštnosti stal nadmieru úspešným – niečo podobné predviedol aj Cloverfield – udalosti vo filme sú natáčané kamkordérom rukách hlavných postáv (samozrejme, v realite bola použitá kamera Sony CineAlta F23 s vysokým rozlíšením). Vďaka tomuto systému natáčania sú udalosti vo filme zobrazené s veľmi vysokou mierou dôveryhodnosti, divák ako keby sa nachádzal priamo v daných lokáciách. Vizuálne stvárnenie je jedným slovom magické – vtiahne do deja fakt každého, teda okrem pomerne veľkej skupiny ľudí, ktorá premietanie istotne opustí vďaka spomínaným zdravotným problémom. Je pravda, že kamera je veľmi mihotavá, v niektorých prípadoch je fakt problém sledovať, čo sa v danej scéne vlastne deje, ale to patrí k ‘autentickosti’ natáčania handycamom. Zopár scén je preplnených blikajúcimi svetlami – teda ďalšia inštancia, ktorá vyháňala ľudí z predstavenia. CG efekty patrili k špičke, hoci vo väčšine záberov je veľmi ťažké ich ohodnotiť, keďže všetko naokolo sa mihoce, trasie a bliká – napriek tomu napríklad pád Brooklynskeho mostu si fakt užijete. Takže ak mám zhrnúť vizuálnu stránku, revolučný systém natáčania, skvelé efekty, výborný a rýchly strih – ohodnotil by som to na 8 bodov z 10.

             Osobitná časť patrí zvuku – dovolím si tvrdiť, že Oscary za Najlepší Zvuk a Najlepší Strih Zvuku pôjdu práve tomuto filmu a ak nie oba, tak aspoň jeden z nich. Ľudia v zvukovom štúdiu sa museli riadne natrápiť, aby každý zvuk umiestnili presne tam kam patrí. Práce bolo zrejme dosť, pretože drvivá väčšina scén vykresľuje deštrukciu niečoho / niekoho, skupiny utekajúcich ľudí / iných stvorení, ktoré samozrejme vydávajú pravidelne svoje natívne zvuky, plus do toho všetkého vykrikujú hlavné postavy svoje texty, ktorým musí byť zreteľne rozumieť, kedže okrem všeobecnej deštrukcie je dej napriek všetkému založený na láske dvoch hlavných postáv – to všetko vyžadovalo priam zázračnú prácu s mixpultom a je to samozrejme aj počuť. Ak budete mať to šťastie a film uvidíte so zvukom Dolby Digital alebo DTS, tak zážitok bude o to väčší. Hoci vďaka hlasitosti niektorých scén som ešte polhodinu po skončení predstavenia nedoslýchal…Zvuk a zvukové efekty jednoznačne 10 z 10.

             Keďže soundtrack vo filme nie je (vďaka navodeniu už spomínanej realistickosti natáčania handycamom), možeme sa vrhnúť na hlavné postavy a herecké obsadenie. Tých je zo začiatku pomerne dosť (neodvážim sa napísať presný počet, ale tuším je ich šesť alebo sedem). O hereckých výkonoch je fakt ťažko písať, v každom prípade emócií a kriku si užije každý nadmieru a Cloverfield si dovolím tvrdiť obsadil jednoznačne prvé miesto v histórii filmu, čo sa týka množstva ľudského kriku. Dejová linka nie je bohvieako zložitá a preto postavám príliš veľa priestoru neponúka, povedal by som však, že tento film je o všetkom možnom, len nie o hereckých výkonoch – tie si podľa mňa všímať nebudete. K hereckému obsadeniu – režisér Matt Reeves (pomerne neznámy to chalan) veľmi prieberčivý v castingu nebol a herci sú viac menej seriálové hviezdičky, ktoré dostali šancu na striebornom plátne. Takže soundtrack neprítomný, teda nehodnotím a schopnostiam hercov sa vďaka spomínaným dôvodom venovať nebudem.

             Ak chcete zažiť prvotriednu adrenalínovú akčnú zábavu, tak Cloverfield je jednoznačne filmom pre vás. Vďaka non-stop odvíjajúcej sa akcii (okrem úvodu filmu) asi nikto nebude myslieť na to, aký je dej vlastne jednoduchý, aké sú nedostatky v digitálnych efektoch, prípadne nik nebude študovať schopnosti hercov – to všetko ustupuje v prípade tohoto filmu vďaka revolučnému vizuálnemu podaniu do úzadia. Ak vás počas prvých 20tich minút nezačne bolieť hlava, alebo nedostanete závrat, tak si Cloverfield jednoznačne naplno užijete. Bez akýchkoľvek výhrad odporúčam a dávam celkové hodnotenie 8 z 10 (za akciu 10 z 10, samozrejme.)            EnJoY.

TRAILER (je nutné mať nainštalovaný Quicktime verzie 7.x)

Hodnotenia časopisov / Online filmových portálov:

EMPIRE: 5 z 5
TOTAL FILM: 4 z 5
RottenTomatoes: 76%

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: