Watchmen a Hobbit – Problémy so zákonom?

hobbit.jpg

           Včera bol čierny deň pre fanúšikov filmov Watchmen a Hobbit. Nie, nie je treba vyskakovať z okien a podobne, oba filmy dokončené budú avšak dajú sa očakávať právne naťahovačky a tym pádom aj oddialenie premiér oboch projektov. Poďme teda k veci.           

           Prvý problém sa dotýka sfilmovania pripravovanej komixovky Watchmen. Štúdio 20th Century Fox totiž tvrdí, že filmové práva na ňu vlastnia už od 80tych rokov a teda požadujú dohodu so štúdiom Warner Bothers, ktoré už stihlo posunúť projekt do produkcie. Podmienky budú zrejme podiel na zisku pre Fox a zároveň aj odškodnenie za zatiaľ nešpecifikovanú ujmu (zjavne pôjde o neoprávnené použitie materiálov). Watchmen sa tak po dohode do kín predsa len dostanú.           

           Horšia situácia ale nastala v prípade Hobbita. Tolkienov Fond a vydavateľstvo Harper Collins žalujú spoločnosť New Line Cinema za chýbajúci profit z trilógie o Prsteni (ktorá inkasovala viac ako 6 miliárd Amerických Dolárov) v hodnote 150 miliónov Amerických Dolárov. Odvolávajú sa na zmluvu z roku 1965, ktorá ustanovuje profit  na 7.5% z príjmov v Box Office a zároveň aj z iných bočných príjmov ako napríklad z reklamy, hračiek a iných produktov spojených s trilógiou.            

           Právnici žalujúcej strany tvrdia, že sa snažili aj o mimosúdnu dohodu, avšak New Line Cinema ju ignorovala, teda nemajú inú možnosť ako súdnu cestu. New Line vraj dokonca bránila auditu príjmov z posledných dvoch častí trilógie a tým pádom aj vyčísleniu sumy, ktorú mala zaplatiť žalujúcej strane.            

          Teraz však príde to najhoršie – ak New Line Cinema nevyplatí požadovanú sumu, alebo obe strany nedospejú k nejakej rozumnej dohode, Tolkienov Fond a Harper Collins majú právo pozastaviť produkciu akéhokoľvek filmu založeného na Tolkienových príbehoch, vrátane Hobbita. Hobbit už zažil jeden právny boj medzi New Line Cinema a MGM, prežil však bez ujmy. Tentokrát je však nebezpečenstvo väčšie a dúfajme, že obe strany zúčastnené v tomto konflikte nájdu spoločné slovo a Hobbit sa znova dostane do produkcie.     

(EMPIRE)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: