Vantage Point (Uhol Pohľadu)

Vantage Point

            Uhol pohľadu je ďalším zo série komerčne úspešných, no nie príliš kvalitných akčných thrillerov, ktoré sa v poslednej dobe objavujú na Striebornom plátne. Dej vykresľuje z pohľadu ôsmych osôb udalosti pred a po atentáte na Amerického prezidenta, ktorý sa v Španielsku spolu s inými štátnymi predstaviteľmi chystá podpísať zmluvu na boj proti terorizmu. Režisérom je v tomto prípade Britský debutant Pete Travis, ktorý týmto filmom oslavuje svoju premiéru v oblasti vysokorozpočtových trhákov. Musím priznať, že nápad použiť osem ľudí na opis udalostí nie je zlý, avšak ku koncu filmu sa nedostatok Travisových skúseností celkom jasne prejavuje, dej proste to nie je dotiahnutý a stráca na kvalite. S filmom Pulp Fiction, ktorý je založený na podobnom princípe, sa Vantage Point porovnať nedá, hoci si z neho očividne vzal príklad.

            Hlavnými nedostatkami celého projektu sú príliš fádne herecké výkony hlavných postáv, v tomto prípade v podaní významných hereckých hviezd (Dennis Quaid, Forest Whitaker, Matthew Fox, William Hurt), dosť nelogické a nedomyslené časti deja a priveľa alternatívnych pohľadov. V prvom prípade ide o totálne bezrozmerné postavy – osobný ochranca Amerického prezidenta Ashtona Thomas Barnes (Dennis Quaid) sa celý čas tvári zdesene alebo je na pokraji smrteľného prekvapenia, v istých momentoch mi to pripadalo doslova komické, hlavne v scéne, kde si pozeral zábery natočené televíznym štábom. Matthew Fox ako jeho kolega sa s ním podľa všetkého veľmi dobre pozná, ale pár minút nato sa od neho dočkáme neočakávaného zvratu, ktorý postráda akúkoľvek logiku (Američan v službách Marockej teroristickej organizácie? Dôvod? Ako sa k nim dostal?) No a nakoniec samotný prezident v podaní Williama Hurta je presným opakom typického politika, hlavne ak to porovnáme s dnešnou situáciou vo svete – robí všetko presne naopak ako by mal, je príliš zmätený a tvrdohlavý. Oveľa lepšie sú na tom postavy teroristov, ktorí fakt majú niečo do seba a ich príbehy (okrem vodcu) sú dokonca pestrejšie ako v prípade pozitívnych postáv.

            Čo sa týka ťažko pochopiteľných (nelogických alebo zbytočných) častí príbehu – je ich niekoľko. Ako prvá udrie do očí bezpečnostná úroveň samotného summitu – milión policajtov, protiteroristické opatrenia, kopa ochrankárov – napriek tomu všetkému okolité budovy, ktoré boli na pár metrov od hlavného pódia, neboli skontrolované. Mne to pripadalo trocha pritiahnuté za vlasy. Ďalej samotná akcia teroristov – celý postup bol premyslený do neuveriteľných detailov, avšak ich plán stroskotal na neuveriteľnej hlúposti v závere filmu, čo len potvrdzuje moj názor z úvodu recenzie, že tvorcom pri konci dochádzal dych. No a posledná vec, ktorá predpokladám v kine naštve každého, je množstvo uhlov pohľadu. Myslím si, že osem alternatívnych príbehov opisujúcich posledné momenty hlavných postáv pred atentátom je priveľa a už pri piatom začiatku som sa zamýšľal, kedy sa to celé pohne ďalej, bolo to doslova otravné.

            Najväčším pozitívom filmu je akcia. Napriek pomalému rozbehu si jej užijete dosť, v istom momente to pripomína lavínu, udalosti sa odvíjajú až príliš rýchlo. Nechýbajú prestrelky ani automobilové naháňačky, výbuchy a všetko, čo k tomu patrí, veľmi sa mi páčilo dôveryhodné znázornenie obrovského zmätku, ktorý nastal po atentáte a bombovom útoku. Akcia teda vynikajúca, hoci len v istej pasáži filmu.

            Score by som asi ani nemal hodnotiť, ani som si ho skoro nevšimol – z toho vyplýva, že nijako nevynikalo. Počuteľné bolo hlavne v akčných a klišé scénach, na svedomí ho má Atli Orvarsson, je to jeho skladateľská prvotina, takže to sa dá odpustiť.

            Uhol pohľadu by bol ideálnym akčným thrillerom, keby sa v strižni pomýlili a odstrihli polovicu alternatívnych začiatkov. Verím tomu, že dej by sa zaobišiel napríklad bez samostatnej sekcie venovanej Forestovi Whitakerovi a ďalšej, ktorá sa zaoberala dievčatkom, ktoré stratilo v zmätku svoju mamu. Fakt to narúšalo konzistenciu, doteraz nechápem, prečo to celé musel turista Forest natáčať na HD kameru aj za cenu riskovania vlastnej bezpečnosti. Tento film mohol byť výnimočným, ale nestalo sa tak a zaradil sa do kategórie snímkov, ktorých úspech stojí a padá na jednom jedinom aspekte – akčných scénach. Celkové hodnotenie 2.5 z 5.                                                                       EnJoY.

Reklamy

Jedna odpoveď to “Vantage Point (Uhol Pohľadu)”

  1. mcmack Says:

    Nesúhlasím s príliš tvrdým hodnotením. 4 z 5 IMHO. Ale blbosť v záveri, na ktorej celý plán teroristov stroskotá-teda tá s dievčatkom na ceste priblblo čakajúcim na sanitku s lotrami a reakcia samotných teroristov v ňom-to boli nechtiac komické momenty filmu. A pri niekoľkom opakovaní som si v kine “začal trhať vlasy”, to je fakt. Ale tempo filmu, naháňačka, zaujímavo premyslený, hoci neľudský, plán teroristov-to sú body ZA film. Ja som bol, na rozdiel od ostatných v kine, spokojný.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: