10 000 B. C.

10KBC

            Roland Emmerich tuším raz vyhlásil, že každý režisér by mal natočiť aspoň raz v kariére CGI blockbuster. On sám priniesol do kín celkom slušný počet filmov plniacich toto kritérium, počnúc béčkovým sci-fi Moon 44, Univerzálnym Vojakom a úspešnou Hviezdnou Bránou, cez megaúspešný Deň Nezávislosti (celosvetovo zarobil $816,969,268, čo bolo na tú dobu viac ako slušné) až po katastrofický Deň Po Tom z roku 2004. Nie nadarmo ho filmový svet nazýva CGI mágom a toto tvrdenie iba spečatil svojím najnovším výtvorom – filmom 10 000 Pred Kristom. Kvalita jeho snímkov však po Dni Nezávislosti začala klesať a tento trend celkom úspešne pokračuje aj naďalej, Emmerich je zjavne v kríze.

            S koncom doby ľadovej nastáva ťažká doba pre kmeň lovcov mamutov Yagahl. Obživy je čím ďalej tým menej a okrem toho ich jednoduchý život poznačený mýtmi a poverami ohrozujú tajomné štvornohé príšery, ktoré majú s malou komunitou žijúcou v mrazivom prostredí hôr podľa veštby starej šamanky aj skoncovať. Najváženejší líder lovcov kmeň záhadne opustí, veštba sa vďaka príchodu modrookeho dievčatka začína napĺňať, nakoniec sa objavia aj spomínané príšery (rozumej akýsi predkovia Egypťanov na koňoch), narobia paseku a niektorých Yagahlov odvlečú do neznámej ďalekej krajiny. Malá skupinka lovcov sa vyberie za nimi s cieľom zachrániť svojich ľudí, medzi ktorými je už dospelé modrooké dievča Evolet (Camilla Belle), na ktoré si robí zálusk syn záhadne zmiznutého vodcu D’Leh (Steven Strait). Tým pádom sa rozpúta dobrodružstvo plné CGI, panoramatických záberov, nezmyselných scén a aj riadnych chýb v deji.

            Áno, je to tak – z niektorých nezmyslov v tomto filme sa vám bude točiť hlava. Niektorí z vás si budú možno myslieť, že som príliš domýšľavý, ale mne obrovská kopa detailov a aj dejová línia strašne pripomína Emmerichov skorší výtvor – Hviezdnu Bránu. Podobnosti sú nápadné, počnúc ďalšou režisérovou teóriou o pôvode pyramíd v Gíze až po záver filmu, kde som si fakt myslel, že pôvodca celého zla bude zasa emzák (rozumej alternatíva k E. T.), čo by nasadilo korunku už aj tak nahlúplemu ukončeniu celého príbehu. Emmerich so scenáristom ( a skladateľom pôvodnej hudby k filmu a aj producentom) Haraldom Kloserom boli vo finálnej fáze písania scenára zjavne na konci s dychom a koniec je vďaka tomu absolútne nedomyslený, kto uvidí, ten pochopí. Fakt, že sa historici budú chytať počas celého filmu za hlavy nechám tak, ale musím spochybniť prítomnosť rozprávača, ktorý hlasom Omara Sharifa divákov sprevádza úplne zbytočne počas celých 109 minút filmu. Polointeligentný šabľozubý tiger, obeta jedného otroka vďaka zlej nálade vládcu, mamuty v púšti, zhromažďovanie kmeňov z celého sveta – príliš veľká koncentrácia hlúpostí v jednom projekte.

            Okrem krásnych modrých očí (hoci Camilla Belle ich má pôvodne hnedé) Evolet divákov istotne zaujme CGI, ktorá je zasa (ako to už v prípade Emmerichovej tvorby býva) na majstrovskej úrovni. Stáda mamutov, spomínaný šabľozubý tiger, praveké dravé vtáky a v neposlednom rade záverečné kolosálne zábery pyramíd – to všetko je pastva pre oči a v kine sa takéto scény priam vynímajú. Výprava so svojimi panoramatickými zábermi tiež napomohla vizuálnej stránke filmu a tej sa fakt nedá nič vytknúť.

            Zvuk je taktiež na veľmi vysokej úrovni, z dupotajúcich mamutov sa vám bude triasť žalúdok, v prípade priestorového ozvučenia je to fakt zážitok. Do pozornosti by som chcel dať score (pôvodná hudba k filmu), ktoré našepkáva, že Harald Kloser by mal radšej zostať pri komponovaní a na písanie scenárov by sa mal vykašľať. Mne osobne to pripomína score ku Gladiátorovi, ale to nie je na škodu, v každom prípade je kvalitné a konzistentné.

            Herecké výkony v tomto prípade nehrajú prím, tútor D’Leha Tic’Tic (Cliff Curtis) sa celý čas tvári ako vševedúci učiteľ, D’Leh zo začiatku ako zbabelec, potom ako líder, Evolet vždy len utrápene a prekvapene. Nič viac, nič menej. Postavy sú bezrozmerné, tu žiadne prekvapenia nečakajte.

            10 000 Pred Kristom mohol byť dobrým filmom, nebyť odfláknutého scenára, kopy nezmyslov a nezaujímavých postáv. Hoci tie by sa v tomto prípade dali odpustiť, väčší priestor v deji by im iba pomohol. Minutáž nie je až taká kritická, pár minút naviac by neuškodilo. Emmerich zasa raz tak ako v prípade Dňa Potom založil svoj úspech na digitálnych efektoch a vizuálnej stránke, to však v dnešnej dobe, kde sa počítačové triky používajú v každom druhom filme, nestačí a podcenenie dôležitosti deja to len umocňuje. Snímok by som ohodnotil na 4 z 10, aj to len vďaka Score,bez neho by som mu dal ešte o bod menej. Do kina môžem odporučiť iba v prípade, že sa totálne nudíte, alebo ste CGI maniaci a ostatné charakteristiky filmu viete ignorovať.

Hodnotenia iných médií:

EMPIRE: 3 z 5

TOTAL FILM: 1 z 5

ROTTENTOMATOES: 9%

Reklamy

Jedna odpoveď to “10 000 B. C.”

  1. film som sice nevidel, ale nieco na tom bude, zatial kazdy kto ho videl povedal, ze mu tam chybali emzaci :) .. dufam, ze sa dockame alternativneho konca ako pri i legend kde nejaky ten emzak dojde a cele to tam vyvrazdi :)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: